klasy 0-3 2014/2015

ROK SZKOLNY 2014/2015

WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI  KOPERNIK W WARSZAWIE

     24 czerwca 2015r. uczniowie klasy III, IV, VI oraz gimnazjaliści wraz  z nauczycielami – opiekunami odbyli autokarową wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, która była zwieńczeniem projektu UE ,,Edukacja dla wszystkich”.

Po przybyciu na miejsce każdy uczestnik otrzymał opaskę z kodem na rękę oraz magnetyczną kartę logowania, która umożliwiała otwieranie bramek wejściowych

i uruchamiała interaktywne eksponaty.

W Centrum znajduje się 7 wystaw stałych z ponad 400 eksponatami oraz wystawa czasowa. W cenie biletu można odwiedzić Teatr Robotyczny( który , niestety był zamknięty) a także Teatr Wysokich Napięć. Nie ma tu trasy zwiedzania. Sami decydowaliśmy o tym, co i w jakiej kolejności chcemy sprawdzać, próbować, dotykać, przestawiać, doświadczać, eksperymentować. Pomocą służyli nam animatorzy, którzy chętnie objaśniali działania eksponatów i opowiadali o prezen-

towanych zjawiskach naukowych. Dla użytku prywatnego można było robić zdjęcia

i nagrywać filmiki.

Ogromne wrażenie zrobiły na nas zajęcia edukacyjne w planetarium. Dotyczyły one ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi w trzech strefach klimatycznych. Obserwowaliśmy i podziwialiśmy także różne konstelacje gwiezdne i nauczyliśmy się, jak szybko można odnaleźć gwiazdę polarną.

Po kilkugodzinnym  eksperymentowaniu zjedliśmy smaczny obiad i  nieco zmęczeni ale pełni wrażeń, otwarci na nowe doświadczenia wróciliśmy do Bobrownik.

Dziękujemy organizatorom za wspaniałą wycieczkę!

Mariola Tryka

WARSZTATY TELEWIZYJNE

Po raz pierwszy uczniowie klasy III mogli uczestniczyć w Interaktywnych Warsztatach Telewizyjnych, które miały miejsce 10. 06. 2015r.w Kinie Błękit  w Dęblinie.

W trakcie zajęć ,,odkrywano”karty Tajemniczej Księgi Przygód. Każda z nich przedstawiała inny świat. W każdym z nich panowały inne zasady. Co łączy krainę Dzikiego Zachodu, Kowbojów i Indian z magicznym królestwem księżniczek, czarowników i smoków oraz ze światem robotów i kosmitów?

Jakie elementy są niezbędne, aby takie światy powstały i były rozpoznawalne?

O tym dzieci przekonały się w trakcie tych warsztatów.

Aby uczniowie mogli wyruszyć we wspólną wędrówkę po Tajemniczej Księdze Przygód specjalnie dla nich zbudowano studio filmowe. Dzięki pracy z reżyserem, operatorami kamer i montażystami dzieci poznały podstawy pracy na planie filmowym, najważniejsze sformułowania i komendy, istotę współdziałania w grupie oraz różne techniki i efekty filmowe.

Na scenie przygotowano zastawki sceniczne, rekwizyty, ekrany do trików technicznych typu green screen, profesjonalne kamery do realizacji filmowej. Przebieg zajęć wszyscy obserwowali na bieżąco na dużym ekranie, jak w kinie

Dzięki Interaktywnym Warsztatom Telewizyjnym uczniowie wraz z ekipą realizacyjną tworzyli opowieść, pracowali na scenie, byli aktorami, realizowali film, wcielali się w rolę reżysera i oglądali swój film na żywo. Pełna  wersja filmu będzie udostępniona każdemu z uczestników.

Dzieci przeżyły filmowa przygodę i mogły poczuć moc tworzenia.

 

Dziękujemy Rodzicom za współpracę!

ZDROWY I RADOSNY UCZEŃ – DZIEŃ RODZINY

Zdrowy, radosny i wesoły dzionek spędziły dzieci z przedszkola oraz klas 0 – III wraz ze swoimi rodzicami 01 czerwca 2015r. w naszej szkole.

W tym dniu wychowawczynie zorganizowały Dzień Rodziny  z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca.

W auli szkolnej dzieciaki pięknie zaprezentowały inscenizacje, piosenki i tańce dedykowane swoim rodzicom. Po ciepłych, serdecznych i poetyckich życzeniach dla dzieci i rodziców rozpoczęliśmy sportowo – humorystyczno – piknikową imprezę na placu szkolnym. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli wykazać się szybkością, skocznością, zwinnością, zręcznością, wytrzymałością i …pomysłowością w : skokach na skakance, skokach w workach, biegu z piłeczkami w uchwytach i na łyżkach, biegu w parach z szarfami na nogach, biegu rodziców z dziećmi ,, na barana”, napełnianiu butelek wodą przez lejek. W zabawach rodzice odszukiwali swoje dzieci z zawiązanymi oczami , a dzieci mogły zamienić się rolami z mamusiami i tatusiami. To one owijały swoich rodziców papierem toaletowym, aby dorosły poczuł się jak becikowa ,, mumia”. Dzieci ubierały też swoich rodziców w niemowlęce czapeczki i śliniaczki, po czym karmiły swoje ,, dzidziusie” buteleczkami z soczkiem. Mamusie, tatusiowie – dzidziusie grzecznie wyssały soczek, chociaż dzidzia Ania ze śmiechu nie miała siły pić…

Po każdej konkurencji i zabawie zawodnicy nagradzani byli słodyczami . W trakcie imprezy uczestnicy  posilali  się kiełbaskami z grilla oraz napojami, które przygotowali rodzice.  Dzieci mogły wyhasać się  w tym czasie na placu zabaw.

Zwieńczeniem imprezy był taniec przywiązania i miłości dzieci z rodzicami w ,,przytulaskach” z balonami. Na pamiątkę każda grupa szkolna otrzymała pamiątkowe dyplomy, każda rodzina – szkolny medal i ozdobną laurkę z życzeniami a każde dziecko – rzeczowy upominek.

Dziękuję serdecznie Panu Dyrektorowi, panu Burmistrzowi Ryk, Rodzicom, Wychowawczyniom oraz Pani nauczycielce –  instruktorce tańców za współpracę i wsparcie finansowe w organizacji Dnia Rodziny.

  Mariola Tryka

ZDROWY I RADOSNY UCZEŃ – BEZPIECZEŃSTWO

11.05.2015r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrownikach. Przy herbacie i słodkim poczęstunku uczniowie z klas II i III zaprezentowali inscenizację z okazji Dnia Strażaka.

Panowie strażacy przeprowadzili z przedszkolakami oraz dziećmi z klas 0- III pogadankę na temat zasad zachowania się w przypadku zagrożenia pożarem w budynku szkoły. Uczniowie wszystkich klas obejrzeli film instruktażowy :,, DROGA EWAKUACYJNA”. Najmłodsi mieli okazję zapoznać się z pracą strażaków i niezbędnym wyposażeniem potrzebnym podczas różnorodnych akcji ratunkowych.

Nie lada atrakcją dla dzieci było ,,zwiedzanie” wozu strażackiego. Na boisku szkolnym odbył się pokaz – sposoby gaszenia ognia z węża strażackiego i armatki wodnej. W podziękowaniu strażakom za atrakcyjne i pouczające spotkanie uczniowie wręczyli kwiaty, pamiątkowy dyplom oraz własnoręcznie wykonane upominki, a strażacy częstowali wszystkie dzieci cukierkami.

ZDROWY I RADOSNY UCZEŃ- KODEKS

05.05.2015r. uczniowie klasy III opracowali KODEKS POSTĘPOWANIA MIŁOŚNIKA PRZYRODY:

  • Nie zaśmiecam środowiska i zwracam uwagę innym.
  • Zbieram surowce wtórne.
  • Segreguję odpady.
  • Zużyte baterie składam do specjalnych pojemników.
  • Nie hałasuję w lesie.
  • Opiekuję się zwierzętami.
  • Nie rozpalam ognisk w miejscach niedozwolonych i bez opieki osoby dorosłej.
  • Jestem ostrożny, uważny i odpowiedzialny w kontakcie z przyrodą.
  • Poszerzam swoją wiedzę na temat świata przyrody.
  • Przestrzegam wskazówek i zaleceń na danym terenie ; informuję służbę leśną , straż miejską lub zaufaną osobę dorosłą, gdy zaistnieje problem.

ZDROWY I RADOSNY UCZEŃ – KONKURS

30.04.2015r. wychowawczyni klasy III przeprowadziła konkurs pod hasłem ,,NA ZDROWIE’.

Konkurs był ewaluacją działań programu ,,Zdrowy i radosny uczeń” oraz jednym z zadań ogólnoszkolnego projektu ,,Szkoła promująca zdrowie”. Do konkursu przystąpiło czworo uczniów z klasy II i sześcioro z klasy III. Zostali oni wytypowani drogą eliminacji uwzględniającej zasób wiadomości i umiejętności oraz stopień zaangażowania w działania programu. Konkurs miał charakter testu sprawdzającego wiadomości i postawę przyrodniczo – zdrowotną uczniów. Kryterium oceny stanowił poziom poprawności wykonanych zadań według ustalonej punktacji. Dla uczestników przygotowano soki i owoce a po rozstrzygnięciu – pamiątkowe dyplomy. Dzieci wykazały się wysokim poziomem wiedzy.

Czworo z nich uzyskało maksymalną liczbę 42 punktów: Emilka, Natalka, Nina i Staś z klasy III. Zajęli oni ex aequo I miejsce.

II miejsce ex aequo przypadło również czworgu uczestnikom, którzy uzyskali 41 punktów. Są to: Zuzia i Julka z klasy II oraz Laura i Julka z klasy III.

III miejsce z wynikiem 40 punktów zajął Damian z klasy II, a Mateusz z klasy II uzyskał także wysoki wynik – 38 punków.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję i gratuluję !

Mariola Tryka

ZE ŚPIEWEM NA USTACH

Uczennice: Emilia Kusal z klasy III i Kamila Bartków z klasy V jako solistki reprezentowały naszą szkołę dwukrotnie. 23.04.2015r. uczestniczyły w rejonowym PRZEGLĄDZIE PIOSENKI EKOLOGICZNEJ W KUROWIE, a 29.04.2015r. w powiatowym konkursie piosenki dziecięcej i młodzieżowej ,,ŚPIEWAJĄCY SŁOWIK” w Rykach.

W Kurowie Kamilka wyśpiewała I miejsce piosenką Eleni ,,Troszeczkę Ziemi..”, a Emilka otrzymała wyróżnienie za wykonanie piosenki pt.,,Imieniny Ziemi”. Obydwie dziewczynki otrzymały dyplomy laureatów oraz nagrody rzeczowe w postaci pięknie ilustrowanych książek przyrodniczych.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

ZDROWY I RADOSNY UCZEŃ – WYSTAWKA

W kwietniu 2015r. wychowawczyni klasy III wraz z uczniami z klas II i III przygotowała wystawkę opakowań zdrowej żywności oraz gazetkę tematyczną. Działanie to ma na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do racjonalnego i przemyślanego spożywania posiłków.

Życzymy kolorowego, zdrowego i smacznego życia!

BAŚŃ MUZYCZNA

16.04.2015r. przedszkolaki oraz uczniowie z klas 0 -III odbyły wycieczkę autokarową do Puław. Uczestniczyły w interaktywnej baśni muzycznej pt.,, W tajemniczej krainie krasnali”, czyli…. rzecz o skrzatach malutkich, smerfach wesolutkich, krasnoludkach ubogich, króliczkach pełnych trwogi, złośliwym trolu szczerbolu, złej czarownicy złośnicy i niedźwiadku miodojadku. Barwne widowisko, pełne efektów specjalnych, piosenek i zabaw dostarczyło najmłodszym wiele radości. Dzieci uczestniczyły także w losowaniu nagród.

Kacper z klasy I otrzymał piękną piłkę futbolową a Julka z klasy III maskotkę. Wszyscy zostali nagrodzeni balonikami i lizakami. Wróciliśmy bardzo zadowoleni.

KONKURS RECYTATORSKI

14 kwietnia 2015r. w Miejsko – Gminnym Centrum Kultury w Rykach odbył się XXXIV MAŁY KONKURS RECYTATORSKI.

Uczestniczyło w nim 117 uczniów z klas I- VI powiatu ryckiego.

Naszą szkołę pięknie zaprezentowały uczennice z klasy II i III :Zuzia, Julka, Natalka i Emilka. W nagrodę otrzymały dyplomy i książki.

Gratulujemy naszym młodym artystkom występu !

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE – BASEN

Pływalnia Powiatowa w Rykach uczestniczy w realizacji projektu ,,Zdobądź delfinka” – powszechna nauka pływania dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych w powiecie ryckim. Projekt jest realizowany pod patronatem powiatu ryckiego, współfinansowany z dotacji Ministerstwa Sportu w ramach programu:,,Umiem pływać – program powszechnej nauki pływania”.

W tym przedsięwzięciu, w wymiarze 20 godzin ,uczestniczą również uczniowie z naszej szkoły: wszyscy z klasy III oraz trzy uczennice z klasy II.

Pracujący na pływalni ratownicy systematycznie i rzetelnie pracują z dziećmi. Aktywizują je, mobilizują do pokonywania trudności, otaczają dzieci stałą opieką. Nasi uczniowie bardzo chętnie, z radością uczestniczą w tych zajęciach.

Są szczęśliwi, że poprzez lubianą aktywność fizyczną osiągają swoje małe sukcesy. Dziękujemy za możliwość współuczestnictwa w tym projekcie.

POWITANIE WIOSNY

20 marca uczniowie klas I-III, 0 i przedszkola obchodzili pierwszy dzień wiosny.

W barwnym pochodzie dzieci poszły nad rzekę z marzanną, by pożegnać zimę. Klasa „0” przedstawiła inscenizację pt. „Witaj Pani Wiosno”, połączoną                    z wiosennymi zagadkami oraz wspólnym śpiewaniem piosenek o wiośnie.

Uczniowie klas II i III przygotowali pokaz mody ekologicznej. Najbardziej pomysłowe projekty zostały nagrodzone.

Wszyscy bawili się doskonale. W tym dniu dało się odczuć radosną wiosenną atmosferę.

ŚLADAMI DINOZAURÓW

13.03.2015r. Przenieśliśmy się w pradawny świat dinozaurów. Zaproszeni goście przygotowali barwną prezentację multimedialną, snuli ciekawe opowieści o gadach sprzed milionów lat, demonstrowali figurki niektórych zwierząt oraz naturalnej wielkości modele elementów ich ciała.

Na zakończenie wszyscy mogliśmy zaprzyjaźnić się z nowoczesnym, interaktywnym dinozaurkiem PLEO.

To spotkanie bardzo nam się podobało!

WYPRAWA NA SPITSBERGEN

13 marca 2015r. w Filii Bibliotecznej w Bobrownikach odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klasy III na temat: ,,Wyprawa na Spitsbergen”.

Pani bibliotekarka przygotowała mnóstwo ciekawych informacji połączonych z prezentacja multimedialną. Dzieci wykonały doświadczenie: ,, Dzień i noc”.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem, w miłej atmosferze wzbogaciły swoją wiedzę. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !

TEATRZYK

26.02.2015r. uczniowie z klas I – III oraz przedszkolaki odbyli wycieczkę autokarową do Dęblina na spektakl teatralny pt.:,, Księżniczka na ziarnku grochu”

zaprezentowany przez aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa.

Pełna uroku, koloru i wesołych piosenek wersja znanej i lubianej baśni Andersena

przeniosła dzieci w fantastyczny świat Króla Grocha, Królowej Grochówki i ich syna – Księcia Groszka.

Dowcipne dialogi oraz zmieniająca się dekoracja, która szybko przeobrażała scenerię

przygód królewskiej rodziny nie pozwoliły na nudę, a nieoczekiwane zwroty akcji oraz efekty video przykuwały uwagę młodych widzów.

SPOTKANIE W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W BOBROWNIKACH

25 lutego 2015 roku uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Publicznej w Bobrownikach pt. „Małe ważne książeczki”.

W czasie dwugodzinnego spotkania pani bibliotekarka Karolina Sych zaprezentowała uczestnikom książkę pt. „Zabawny ptaszek”, która jest debiutem autorki Jennifer Yerkes.

Następnie dzieci odpowiadały na pytania dotyczące historii ptaszka oraz takich wartości jak przyjaźń i tolerancja.

Najciekawszym punktem programu były warsztaty plastyczne polegające na dorysowaniu ogona do konturu ptaszka.

Spotkanie przebiegło w wesołej i twórczej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy pani bibliotekarce,

Uczniowie klasy II z wychowawczynią.

Wideorelacja „Małe ważne książeczki” kl.II FB w Bobrownikach: https://www.youtube.com/watch?v=H0hhj_lJdQQ

CYRK W SZKOLE

W środę, 18 lutego 2015r.mieliśmy okazję podziwiać wspaniały występ artystów sceny cyrkowej ,,CASCADA”.

Program obejmował: różnorodne iluzje, w tym z króliczkiem, akrobacje z hula – hop, żonglerkę oraz pokazy z ogniem i szkłem.

Tego dnia było mnóstwo śmiechu i zabawy. Serdecznie dziękujemy artystom.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. W sobotę, 31 stycznia 2015 roku w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa.

Na ten dzień sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, udekorowaną barwnymi balonami i łańcuchami. Uczniowie klas 0-III licznie przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się     w bohaterów znanych bajek i filmów. W czasie przerwy dzieci miały czas na pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Zabawa była bardzo udana. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok!

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.

Dnia 21 stycznia 2015 roku w naszej szkole odbyła się wspaniała uroczystość z okazji DNIA BABCI I DZIADKA.

Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta.

Uczniowie z klas 0-III przygotowali część artystyczną, na której zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie.

Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście         ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

Wielką przyjemności sprawiły babciom i dziadkom drobne, własnoręcznie wykonane upominki.

Po części artystycznej wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy z poszczególnych klas.

Jeszcze raz wszystkim BABCIOM I DZIADKOM składamy najserdeczniejsze życzenia, dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.

JASEŁKA

18 grudnia 2014 roku grupa sześciolatków przygotowała przedstawienie bożonarodzeniowe o narodzinach Pana Jezusa. Na spotkanie zostali zaproszeni rodzice oraz uczniowie klas I-III i przedszkola. W miłej i świątecznej atmosferze wszyscy składali sobie życzenia i śpiewali kolędy.

KLASOWE SPOTKANIE WIGILIJNE

     Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas spędzony w gronie rodzinnym, czas radości, życzliwości, niesienia pomocy osobom potrzebującym. Z tej okazji nasi uczniowie i ich rodziny włączyli się w akcję charytatywną przynosząc odzież i żywność dla podopiecznych Fundacji Tarkowskich Herbu Klamry w Podlodowie. Przed nadchodzącymi świętami, 16.12.2014r, rodzice uczniów klasy III zorganizowali klasowe spotkanie wigilijne. Po modlitwie, przy dźwiękach kolęd i pastorałek, zebrani goście składali sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. W miłej atmosferze, przy pięknie przystrojonym stole wszyscy z apetytem zajadali przepyszne pierożki, rybę, łazanki, lukrowane pierniczki i rurki z kremem oraz inne ciasta. To mamy i babcie naszych dzieci przygotowały te smaczne potrawy. Serdecznie im za to dziękujemy! Szkoda, że nie wszyscy dorośli i dzieci z naszej małej – szkolnej rodziny mogli być w tym dniu razem z nami.

     RODZINOM MOICH UCZNIÓW ŻYCZĘ:

niezwykłych radości, niezapomnianego smaku świątecznych przysmaków, wciąż nowych możliwości w życiu w nadchodzącym Nowym 2015 Roku.

 Wychowawczyni klasy III – Mariola Tryka

ZDROWY I RADOSNY UCZEŃ – SZKOLENIE

     10 grudnia 2014r. uczniowie klas I – III odbyli szkolenie dotyczące zasad postępowania w przypadku skaleczeń, stłuczeń i oparzeń.Pani pielęgniarka cierpliwie demonstowała rodzaje środków dezynfekujących, materiałów opatrunkowych oraz proste opatrunki i temblak. Dzieci stawiały wiele pytań m.in. dotyczących zwichnięć i złamań kończyn, bólu brzucha i zębów oraz użądlenia osy. Przeprowadzono także pogadankę dotyczącą higieny osobistej.   Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą pamiętali cenne wskazówki naszej miłej, szkolnej pani pielęgniarki i oby nikogo nigdy nie spotkały trudne problemy zdrowotne.

WIZYTA MIKOŁAJA

5 grudnia do naszej szkoły przybył Święty Mikołaj w towarzystwie pięknych Śnieżynek. Ten dzień dla dzieci był bardzo ważny, gdyż wyczekiwały one Świętego Mikołaja od dłuższego czasu. Już od rana w szkole panował niezwykły nastrój. Niecodzienny gość nie ominął żadnej klasy. Sprawił wszystkim uczniom miłą niespodziankę, ponieważ obdarował każdego pokaźnym prezentem. Spotkanie przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze, a podarunki wywołały wiele radości.Nasz gość obiecał, że wróci do nas za rok. Czekamy z niecierpliwością!

ZABAWA ANDRZEJKOWA

27 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Uczniowie klas 0-III bawili się w godz. od 8.00 do 11.30. Dyskotekowe rytmy porwały w wir tańca wszystkich uczestników. Czas pomiędzy zabawą urozmaicały liczne konkursy oraz wróżby. Rodzice poszczególnych klas przygotowali smaczny poczęstunek. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

DZIEŃ MISIA

25 listopada jak co roku obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Miś to najmilsza zabawka i najlepszy przyjaciel dzieci. W tym dniu każdy uczeń przyniósł do szkoły swojego ulubionego misia. Wszyscy bawili się wesoło: były piosenki, wierszyki oraz misiowe konkursy.

Drugoklasiści wykonali z miękkiego futerka prace plastyczne ukazujące postać bajkowego przyjaciela. Powstały wspaniałe prace, z których została stworzona wystawa wzbudzająca ciekawość i podziw wszystkich oglądających.  Uczniowie słuchali również opowiadań o przygodach Kubusia Puchatka, poznali historię powstania pluszowej zabawki oraz różne ciekawostki o niedźwiedziach.

Ostatnim punktem programu był słodki poczęstunek w postaci misiowych żelków.

ZDROWY I RADOSNY UCZEŃ- zdrowo i kolorowo

     Nasze dzieci chcą być zdrowe także późną jesienią i zimą!

Wiedzą już, które produkty chronią przed przeziębieniem i systematycznie je spożywają. Znają zasady zachowania podczas przeziębienia. Aktywnie uczestniczą  w zajęciach wychowania fizycznego.

Uczniowie klasy III opracowali zasady postępowania pod hasłem: ,, Jak dbać o zdrowie?” i wykonali plakat promujący zdrowie.

ZDROWY I RADOSNY UCZEŃ – OWOCE , WARZYWA , MLEKO

W listopadzie przedszkolaki oraz uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w pogadance połączonej z prezentacją na temat zdrowego odżywiania pod hasłem: ,,Dlaczego warto jeść owoce?”.
Nasze dzieci coraz częściej dbają o racjonalne odżywianie się ,wzbogacają swoją
dietę w niezbędne witaminy i składniki pokarmowe. Chętnie spożywają owoce, warzywa, mleko i jego przetwory, piją soki i wodę mineralną.
W akcji zdrowego odżywiania wspierają nas programy: ,,Owoce i warzywa w szkole”
,,Szklanka mleka”, ,,Mam kota na punkcie mleka”.
Trzecioklasiści z apetytem zajadają wyhodowaną przez siebie natkę pietruszki jako dodatek do kanapek.

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

19.XI.2014r. Przeprowadzono prezentację dotyczącą realizacji projektu: ,,Szkoła promująca zdrowie”, w której uczestniczyli nauczyciele a później rodzice uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Dorośli obejrzeli film edukacyjny pt.: ,,Żywność bogactwem składników pokarmowych”, a uczniowie wręczyli rodzicom ulotki opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia.W tym dni odbyło się również spotkanie ze stomatologiem na temat higieny jamy ustnej dzieci i młodzieży.

TEATRZYK

,, Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie ”

18.XI. 2014r. gościliśmy w naszej szkole aktorów Studia Artystycznego ,,Akada” z Suwałk. W połączeniu gry ,, żywego” aktora i kukiełek zaprezentowali oni atrakcyjną bajkę edukacyjną pt.,, Po Polsce podróże małe i duże. ”  Smok Bazyli w swej wędrówce po kraju poznawał wraz z dziećmi kierunki świata, bieg rzeki Wisły oraz położenie Tatr, Morza Bałtyckiego i wybranych miast. Położenie i nazwy: Krakowa, Torunia, Poznania i Warszawy najmłodsi utrwalali poprzez humorystyczne kojarzenie ich z symbolami lub legendami. Uczniowie przypomnieli wiersz W. Bełzy pt. ,,Kto ty jesteś”, opisali flagę Polski i herb stolicy. Pouczające przedstawienie wszystkim bardzo się podobało.

Ślubowanie 

Czwartek 30 października w  jesiennej scenerii  i w obecności zaproszonych gości , uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie.  Uroczystość przebiegała w doniosłej , miłej i wesołej  atmosferze. Uczniowie pięknie przedstawili swój talent inscenizując i recytując wiersze , śpiewając piosenki oraz rozwiązując zagadki. Po ceremonii pasowania którego dokonał dyr. Wojciech Filipek uczniowie przypieczętowali swoim odciskiem kciuka akt mianowania na ucznia klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Bobrownikach. Na koniec każde dziecko otrzymało dyplom pasowania, rożek obfitości, upominek od klasy drugiej oraz moc życzeń od rodziców i zaproszonych gości. Po skończonej uroczystości czekał na wszystkich słodki poczęstunek.

Dbamy o miejsca pamięci

W ostatnim tygodniu października uczniowie klasy III szkoły podstawowej wzięli udział w akcji sprzątania pomnika nad Wieprzem. Pomnik ten upamiętnia ludzi tej ziemi  poległych i pomordowanych w latach 1939 – 1947.Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem sprzątali: grabili liście, zamiatali płytę wokół pomnika oraz schodki, czyścili kostkę chodnikową. Po zakończeniu prac porządkowych dzieci z wychowawcą świetlicy odmówiły modlitwę w intencji pomordowanych i poległych w czasie II wojny światowej.

Teatrzyk w szkole

21 października 2014r. nasi mali widzowie mogli poczuć się jak w teatrze za sprawą Studia Artystycznego ,,Ssmyk”z Białegostoku.

Aktorzy przedstawili współczesną ,,Bajkę o rybaku” opartą na motywach bajki ,,O rybaku i złotej rybce”. Ta piękna historia uświadomiła dzieciom, że cenniejsze niż złoto , klejnoty są: rodzina a w szczególności dzieci oraz nauka i posiadana wiedza. Spektakl miał charakter edukacyjny a zarazem interaktywny

Dzieci były nie tylko obserwatorami, ale także współuczestnikami wesołej zabawy z morałem.

Dziękujemy aktorom za przyjazd do naszej szkoły.

ZDROWY I RADOSNY UCZEŃ – LAS

Okolice naszej szkoły otaczają piękne lasy. Dzieci z młodszych klas wiedzą już jak i dlaczego należy o nie dbać, które zachowania są właściwe a które nie

oraz jakie jest znaczenie lasu w środowisku. Trzecioklasiści odbyli wycieczkę do pobliskiego lasu aby poznać jego piętrową budowę , roślinność i posłuchać

odgłosów przyrody. Z wyprawy przynieśliśmy leśne skarby, które w

klasie rozpoznawaliśmy za pomocą dotyku w ,,magicznym pudełku”. Urządziliśmy także klasową wystawkę i gazetkę. Uczniowie, wspólnie z rodzicami układali wierszyki o tematyce związanej z lasem, które zostały wyeksponowane w kąciku młodego twórcy. Uczniowie klasy II i III poszerzyli swoją wiedzę na temat leśnych zwierząt, w tym pożytecznych i szkodników oraz jadalnych i trujących grzybów.

Dzieci poznały pracę leśniczego, nauczyły się piosenki pt.:,,Rodzina leśników” , a ucz. kl.0 odbyli pogadankę z panem leśniczym.

Dla relaksu słuchaliśmy nagrań odgłosów lasu i rozpoznawaliśmy je, graliśmy w edukacyjne gry planszowe i organizowaliśmy zabawy muzyczno- ruchowe.

ILUZJONISTA

,,ABRA-KADABRA,HOKUS-POKUS…” Nie, nie… to nie czary lecz mistrzowski pokaz zręczności zaprezentował naszym uczniom i pracownikom szkoły iluzjonista, którego gościliśmy 15 października 2014r.

W roli asystentów występowali uczniowie. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i byliśmy oczarowani…

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października 2014r. W naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku szkolnym wspólnie z uczniami starszych klas

wystąpiły także dzieci z klasy II i III.

Na zakończenie nasi uczniowie wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom szkoły.

Uroczystości przyświecały słowa Jana Pawła II:

,,Prawdziwie wielkim jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”

,, Zdrowy i radosny uczeń”- zioła

          Pod koniec września, na łąkach i w ogrodach rośnie jeszcze wiele gatunków ziół. Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem prezentowali zgromadzone z różnych

źródeł materiały. Były to: naturalne i zasuszone  okazy roślin, książki, albumy,ilustracje, broszurki a także informacje przygotowane z Internetu i encyklopedii.

Dzieci poznały wiele gatunków ziół leczniczych i przyprawowych – ich nazwy, znaczenie oraz pracę zielarza. Wiedzą już, że nie należy zrywać i stosować roślin, których nie znamy, gdyż mogą mieć właściwości trujące.

Uczniowie odczytali notatkę o ks. Janie Twardowskim, śpiewali znaną piosenkę pt:,, Grożony”-(Poszło dziewczę po ziele…) a także improwizowali aleatorycznie ,,Muzyczną opowieść o zielarce”.

,, Zdrowy i radosny uczeń”- warzywa i owoce

Uczniowie klas I-III zobowiązali się, że każda środa tygodnia będzie dniem zdrowego odżywiania. W tych dniach dzieci nie będą jadły słodyczy w szkole i w domu. Będą zaś spożywały owoce i warzywa. Trzecioklasiści założyli hodowlę pietruszki, której natkę będą jedli z kanapkami lub sałatkami.

Wczesną jesienią, dzieci z klasy III , wspólnie z rodzicami przygotowały różnorodne sałatki. Uczniowie nakryli do stołu, przypomnieli zasady kulturalnego spożywania posiłków i z apetytem zajadali pyszne, zdrowe potrawy. Wymieniliśmy się nawet ich przepisami.

   Dziękujemy rodzicom za współpracę!

Teatrzyk

30 września 2014r. odbyła się wycieczka autokarowa do kina ,,Renesans” w Rykach na sztukę pt : ,,Szalone bajeczki z dziadunia teczki ” .

Nasi uczniowie uczestniczyli w humorystycznym spektaklu teatralnym opartym na utworach literackich Juliana Tuwima i Jana Brzechwy  – uznanych klasyków literatury dla dzieci . Wróciliśmy bardzo zadowoleni !

        ,,Zdrowy i radosny uczeń” – chleb

W dniach 22 i 23 września 2014r.,z uczniami klasy III S.P., zrealizowano działania z proramu przeznaczongo dla klas I-III:,,Zdrowy i radosny uczeń” wchodzącego w skład programu ogólnoszkolnego ,,Szkoła promująca zdrowie”.

Tematyka zajęć uwzględniała:

– krótką historię chleba,

– etapy powstawania chleba,

– fazy rozwoju rośliny zbożowej (na przykładzie pszenicy),

– pracę rolnika,młynarza,piekarza w procesie powstawania chleba,

– rodzaje pieczywa i ich wartości odżywcze,

– gatunki roślin zbożowych, ich kwiatostany i ziarna,

– produkty spożywcze otrzymywane z roślin zbożowych.

Uczniowie wypowiadali się na temat wyżej wymienionych treści na podstawie zgromadzonych z różnych źródeł informacji, plansz demonstracyjnych, ilustracji, prezentacji multimedialnej a także naturalnych zbiorów.

Wykonano gazetkę tematyczną w sali lekcyjnej. Na zajęciach komputerowych uczniowie projektowali ulotki reklamujące pieczywo wieloziarniste. Utworzono również wystawkę. Przy wspólnym stole odbyła się degustacja różnorodnego pieczywa, w tym chleba upieczonego na naturalnym zakwasie przez rodzica.

Przeczytaliśmy wiersz Gianniego Rodani pt:,,Chleb” i poruszyliśmy problem ludzi głodujących na świecie (w tym w Polsce). Szukaliśmy sposobów pomocy takim osobom.

Dzieci nauczyły się śpiewać ,, Piosenkę o chlebie” i bawiły się w zabawę ,,Mało nas”. Na zajęciach pozalekcyjnych wykonały prace plastyczne:,,Kwiaty”, w których wykorzystały ziarna zbóż, nasiona dyni,lnu,słonecznika,maku, różne rodzaje kaszy,otręby itp. Pracami udekorowały salę lekcyjną.

Postanowiliśmy zorganizować w bieżącym roku szkolnym wyjazd  autokarem do piekarni w Dęblinie w celu odbycia warsztatów edukacyjnych.

Sprzątanie świata

19 września 2014r. nasza szkoła włączyła się w akcję ,, Sprzątanie świata ” propagowanej od 1994r.

Uczniowie klas I – III porządkowali boisko szkolne i jego otoczenie .

100 Lat OSP

13 września 2014r. , w niedzielę , miały miejsce uroczyste obchody 100-lecia założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrownikach.
Z tej okazji, 17 września 2014r. ,uczniowie z klas II i III odwiedzili siedzibę OSP i spotkali się z przedstawicielami miejscowe straży pożarnej .
Dzieci przeprowadziły wywiad na temat pracy strażaków . Dowiedziały się o różnorodności zadań jakie wykonują .Uczestniczyły w pogadance na temat przyczyn powstawania pożarów i ich skutków. Zapoznały się ze sprzętem gaśniczym i jego przeznaczeniem , sposobami sygnalizowania i zgłaszania zagrożenia oraz wyposażeniem remizy i wozy strażackiego .
Panowie strażacy zaprezentowali i opisali mundury galowe , odznaczenia także dwa sztandary ( dawny i nowy ).
Zostaliśmy gościnnie poczęstowani herbatką i słodyczami .
Uczniowie podziękowali za miłą , pouczającą wizytę kwiatami, dyplomami oraz własnoręcznie wykonanymi pracami plastycznymi .
Naszym dzielnym strażakom życzymy zdrowia , wytrwałości , odwagi i jak najmniej niebezpiecznych akcji ratunkowych !

We współpracy z Komendą Powiatową Policji w Rykach , w dniu 12.09.2014r przeprowadzona została pogadanka dla uczniów klas 0-3 pod hasłem ,,Bezpieczna droga do szkoły ” .

Prowadząca zajęcia pani policjantka rozmawiała z dziećmi na temat ich bezpieczeństwa w roli pieszych, pasażerów , rowerzystów . Uczniowie mieli możliwości stawiania pytań i wykazania się wiedzą . Odbyły się również ćwiczenia praktyczne w terenie utrwalające prawidłowe poruszania się pieszych w ruchu drogowym oraz zasady przechodzenia przez jezdnię .

Na zakończenie każde dziecko otrzymało woreczek z elementami odblaskowymi .

10 września 2014r

W ramach zajęć wychowania fizycznego oraz zajęć rekreacyjno-sportowych uczniowie klasy III spędzili słoneczne , wrześniowe popołudnie na świeżym powietrzu w Niebrzegowie. Rozgrywaliśmy mecz piłki nożnej , graliśmy w badmintona , frisbee i bawiliśmy się w berka.Tata Roberta przygotował dla nas ognisko , przy którym piekliśmy kiełbaski . Nieco zmęczeni , ale w radosnych nastrojach wróciliśmy do domów .

Nasza szkoła od 1 września przygotowana jest do przyjęcia uczniów klas I. Dzieci w wieku 6 i 7 lat mogą spokojnie i z uśmiechem przybywać do swojej świeżo wyremontowanej oraz specjalnie wyposażonej w kąciki tematyczne, gry i zabawki klasy w której mamy nadzieję będą czuły się bezpiecznie a nauka z zabawą to będzie czysta przyjemność. Każde dziecko dostanie swój nowy podręcznik „Nasz Elementarz” oraz materiały dydaktyczne i pomoce naukowe, które uatrakcyjnią zajęcia.

Copyright © 2012-2019 Zespół Placówek Oświatowych w Bobrownikach All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.